Self-healing polymer fixes scratches
Researchers at Case Western Reserve University say fixing scratches on cars and furniture may be cheap and easy to do yourself in the not-too-distant future. Together with partners in the USA and Switzerland, they have developed a polymer-based material that can heal itself when placed under ultraviolet light for less than a minute.
Въпросният материал е изграден на базата на специфични полимери и макар че сам по себе си не може да бъде класифициран като такъв, притежава много от присъщите на полимерите свойства. Една от основните прилики е в структурата му, състояща се от молекули, които могат да взаимодействат помежду си, като т.нар. дълги молекули в полимерите.
Новоразработеният материал е чувствителен към ултравиолетово излъчване, под въздействие на което в него протича процес на "топене". При това топене нанесените на метериала драскотини и неравности се запълват, възстановявайки първоначалния му вид (вж. видеото по-долу).
Разбира се, разработката все още има нужда от някои подобрения преди да може да мине към етап на комерсиално използване, върху което ще бъдат концентрирани бъдещите усилия на учените. В момента например новосъздаденият материал все още е твърде податлив на високи температури и триене, като освен това е склонен да проявява известна "нестабилност" при излагане на директна слънчева светлина.
Дори на този етап обаче перспективите за евентуални бъдещи приложения на материала са доста добри, тъй като той може да бъде използван като самовъзстановяващо се покритие на всевъзможни предмети и техника – от мебели и мобилна компютърна техника до автомобили. Засега обаче все още не е ясно кога евентуално може да се очаква комерсиалната реализация на новия материал, както и какво ще бъде оскъпяването на предметите/техниката при използването му. Еще...